Ndryshimi mes inspektimeve të "Hidrocentralet"

14 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Energjia ==
'''Energjia''' ([[Greqishtja|greq.]] ''ενεργός''mes, energos, "në [[Puna|punë]]") në [[Fizika|fizikë]], është aftësia e ndërveprimit të një [[sistemi]] me një tjetër. Energjia ka të bëjë edhe me [[Fuqia (fizikë)|fuqinë]] e kërkuar për të lëvizur apo zhvendosur një peshë në një largësi të caktuar. Sa më e rëndë të jetë pesha ose sa më e gjatë largësia, aq më shumë energji nevojitet.
 
Ka shumë lloje energjish: [[Energjia kimike|energji kimike]] nga fosilet djegëse, [[Energjia elektrike|energji elektrike]] nga shfrytëzimi i fuqisë se ujit, [[Energjia diellore|energji diellore]], [[energjia e erës]], [[Energjia termale|energji termale]], dhe [[Energjia bërthamore|energji bërthamore]] nga ndarja e [[Atomi|atomit]]. Njësia e energjisë është xhauli me shenjë "'''J'''", për nder të Xhejms Xhaulit.
Anonymous user