Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

2.761 bytes added ,  5 vjet më parë
Fixed grammar
(→‎Kronologjia: Korrigjim gabim shtypi)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
(Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
 
 
ANTIKITETI
QYTETËRIMI MINOIK
Banorët e Krëts në mijëvjeçari.III pr.K. formuan një mbretëri të fuqishme me qendër qytetin Knos.Në këtë qytet u ndërtua dhe u zbulua një pallat të madh,I ndërtuar me kate nëntokësore,ku pjesa më e madhe e mureve ishin zbukuruar me vizatime të përqëndruara mbi përditshmërinë dhe adhurimin e perëndive.Ky pallat njihet me emrin
"Labirinti I Minosit",nga ku mori emrin nga mbreti që projektoi dhe ndërtoi këtë pallat.
[[KnossosModel22,Pallati I Minosit ose Labirinti I Minosit]].Ndërtimet në Kretë ishin madhështore,plot kolona,korridore dhe sallone.Qytetet nuk I rrethonin me mure.Banorët e Kretës quheshin "zotëruesit e detit".Shkrimi I kretasve ishte shkrimi hieroglif.
 
 
JONËT,ETOLËT,AKEJTË DHE DORËT
[[Kategoria:Greqia e lashtë]]
Në mijëvjeçarin II pr.K. rreth vitit 1900 pr.K.,nga territoret e Danubit zbritën fise,të cilët u vendosën në jug të gadishullit [[Ballkanik]].Këto fise ishin jonët,etolët,akejtë dhe dorët.Këto fise u shkrinë me banorët vendas,që ishin [[pellazgët]] dhe formuan popullsinë helene,dhe vendit I vunë emrin Heladë,por pas pushtimit të romakëve vendi iu vu emri [[Greqi]].Qendra kryesore e jonëve ishte Athina,kurse e akejve ishte Mikena.Në vitin 1400 pr.K. akejtë pushtuan Kretën.Dorët erdhën nga Epiri dhe u vendosën në [[Greqi]] në shekullin XII pr.K.Ata u përhapën kryesisht në [[Greqinë]] e mesme dhe në Peleponez.Dorët ishin fise luftarake.Armët e tyre prodhoheshin dhe ishin prej hekuri,ndërsa akejtë I prodhonin me bronz.Ata shkatërruan Mikenën,qytetet e akejve dhe mbizotëruan gjysmën e [[Greqisë]].
 
 
LUFTA E TROJËS
[[Akhilleus_Patroklos_Ankitensammlung_Berlin_ F2278,Akil dhe Patrokël]]
Tek fiset greke u përhapën gojëdhëna dhe legjenda mbi heronjtë,bëmat dhe shtegtimeve të tyre.Këto legjenda u mblodhën dhe u përpunuan nga poetë dhe tregimtarë grekë,ku më I dëgjuari ishte [[Homeri]],I cili krijoi poemat e famshme [[Lliada]] dhe [[Odiseja]].Ai njihet si shkrimtari I parë I madh I letërsisë botërore.
Në poemën [[Lliada]],shkrimtari [[Homer]], flet për [[Luftën e Trojës]].Sipas poemës,mikenasit I shpallën luftë trojanëve,sepse pozicioni I Trojës pengonte rrugën detare për në Detin e Zi.Lufta vazhdoi për 30 vjet.Beteja përfundoi kur [[Akili]] mundi në dyluftim Hektorin,princin e trojanëve.Sipas [[Homerit]] grekët pushtuan Trojën me anë të një dredhie,duke përdorur Kalin e Drunjtë.
"TROJANËT KUJTUAN SE KALI ISHTE NJË DHURATË KUSHTUAR PERËNDIVE TË TYRE,PRANDAJ E FUTËN ATË BRENDA NË QYTET.NATËN,KUR TË GJITHË ISHIN DUKE FJETUR,USHTARËT GREKË QË ISHIN BRENDA KALIT DOLËN DHE HAPËN DYERT E QYTETIT.USHTRIA GREKE HYRI NË QYTET,I VURI ZJARRIN,E GRABITI DHE MASAKROI TROJANËT",pjesë nga [[Lliada]].
Anonymous user