Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

135 bytes removed ,  5 vjet më parë
Fixed grammar
(Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
(Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
QYTETËRIMI MINOIK
Banorët e Krëts në mijëvjeçari.III pr.K. formuan një mbretëri të fuqishme me qendër qytetin Knos.Në këtë qytet u ndërtua dhe u zbulua një pallat të madh,I ndërtuar me kate nëntokësore,ku pjesa më e madhe e mureve ishin zbukuruar me vizatime të përqëndruara mbi përditshmërinë dhe adhurimin e perëndive.Ky pallat njihet me emrin
"Labirinti I Minosit",nga ku mori emrin nga mbreti që projektoi dhe ndërtoi këtë pallat.Ndërtimet në Kretë ishin madhështore,plot kolona,korridore dhe sallone.Qytetet nuk I rrethonin me mure.Banorët e Kretës quheshin "zotëruesit e detit".Shkrimi I kretasve ishte shkrimi hieroglif.
[[KnossosModel22,Pallati I Minosit ose Labirinti I Minosit]].Ndërtimet në Kretë ishin madhështore,plot kolona,korridore dhe sallone.Qytetet nuk I rrethonin me mure.Banorët e Kretës quheshin "zotëruesit e detit".Shkrimi I kretasve ishte shkrimi hieroglif.
 
 
 
LUFTA E TROJËS
[[Akhilleus_Patroklos_Ankitensammlung_Berlin_ F2278,Akil dhe Patrokël]]
Tek fiset greke u përhapën gojëdhëna dhe legjenda mbi heronjtë,bëmat dhe shtegtimeve të tyre.Këto legjenda u mblodhën dhe u përpunuan nga poetë dhe tregimtarë grekë,ku më I dëgjuari ishte [[Homeri]],I cili krijoi poemat e famshme [[Lliada]] dhe [[Odiseja]].Ai njihet si shkrimtari I parë I madh I letërsisë botërore.
Në poemën [[Lliada]],shkrimtari [[Homer]], flet për [[Luftën e Trojës]].Sipas poemës,mikenasit I shpallën luftë trojanëve,sepse pozicioni I Trojës pengonte rrugën detare për në Detin e Zi.Lufta vazhdoi për 30 vjet.Beteja përfundoi kur [[Akili]] mundi në dyluftim Hektorin,princin e trojanëve.Sipas [[Homerit]] grekët pushtuan Trojën me anë të një dredhie,duke përdorur Kalin e Drunjtë.
Anonymous user