Dallime mes rishikimeve të "Biçikleta"

812 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
# [[Skeda:GT Avalanche Albania.jpg|parapamje]]'''Biçikleta''' është një cikël pedal-ngasës, një mjet lëvizës makine me dy rrota te bashkangjitura ne një kornizë, njëri pas tjetrit. Një person i cili e nget quhet çiklist.
 
Biçikletat u futën në shekullin e 19 dhe tani numri i tyre është rreth një milion në mbarë botën, dy herë më shumë sesa automobilat. Ata janë mjetet kryesore të transportit në shumë rajone. Ato gjithashtu ofrojnë një formë të rekreativitetit popullor, dhe të jenë te përshtatur për të tilla përdoren si lodra për fëmijë, të rriturit e përdorin ne palestër,përdorime ushtarake dhe policore, ndërlidhës shërbimesh sportive dhe konkurrues.
 
Forma një trajtë tipike biçiklete pak ka ndryshuar që nga i pari i shtyrë zinxhir-model u zhvillua rreth 1885. Shumë detaje janë përmirësuar, veçanërisht nga që e Advent moderne materialet dhe kompjuteri ndihmoi dizajnimin. Këto kanë lejuar për përhapjen e një harton të specializuara për lloje të veçanta të çiklizmit.
 
Ky zbulim i biçikletave ka pasur një ndikim të madh në shoqëri tone, si në aspektin e kulturës dhe avancimin e përdorimeve moderne industriale. Disa Njerëzit janë primatë dykëmborë që i përkasin llojit Homo sapiens (Latinisht: "njeri i zgjuar" ose "njeri i ditur") dhe familjes Hominidae, familjes së madhe të majmunëve.[2][3] Ata janë të vetmit anëtarë që kanë mbijetuar prej gjinisëHomo.Njerëzit kanë një tru shumë të zhvilluar, i aftë për të kryer koncepte abstrakte si arsyetimi, të folurit, analiza e vetvetes dhe zgjidhja e problemeve. Kjo aftësi mendore, e kombinuar me një trup vertikal që i mundëson duarve manipulimin e objekteve, e ka bërë njeriun të përdorë shumë më mirë se çdo specie tjetër veglat.ADN-ja mitokondriale dhe gjetjet e fosileve tregojnë se njeriu modern e ka origjinën prej Afrikës rreth 200000 vjet më parë.[4] Sot, njerëzit jetojnë në çdo kontinent, me një popullsi prej rreth 6.8 miliard.[5]komponentë që përfundimisht kane luajtur një rol të rëndësishëm në zhvillimin e automobilave fillimisht ishin shpikur për biçikleta.
 
[[Kategoria:Mjet lëvizës]]
Punoi : Maribela Kala
Anonymous user