Dallime mes rishikimeve të "Abraham Lincoln"

2.237 bytes removed ,  4 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
[[Skeda:The Peacemakers 1868.jpg|parapamje]]
bej karin{{Kutia Presidentët e SHBA-së
| Emri = Abraham Lincoln
| Figura = Abrahamlincoln.jpg
Ne vitin 1860 ai u kandidua për President të [[Sh.B.A|Shteteve te Bashkuara të Amerikës]] nga [[Partia Republikane]], por ai pati shumë pak mbështetje nga shtetet që ishin pro skllaverisë dhe nuk dëshironin heqjen e skllaverisë por ai mori shume vota në veri dhe fitoi zgjedhjet për President duke marre 39.7% vota ndersa rivali i tij demokrati [[Stephen A. Douglas]] morri 29.7% të votave elektorale. Zgjedhja e tij shkaktoi shumë pakënaqësi tek shtetet e Konfederatës Jugore me të cilat nuk po gjendej një kompromis për skllaverinë dhe me vonë u shkëputën.
 
Lincoln është renditur vazhdimisht nga dijetarët <ref>http://history-world.org/pres.pdf</ref> dhe publiku <ref>http://www.gallup.com/poll/146183/Americans-Say-Reagan-Greatest-President.aspx</ref> si një nga tre presidentë amerikanë më të mëdha.ffg
 
==Jeta hershme dhe Rinia==
[[File:Young Lincoln By Charles Keck.JPG|left|thumb|Statuja Abraham Lincoln kur ishte i ri ne Sen Park ,[[Chicago]]|180px]]
Abraham Linkoln ka lindur më [[12 shkurt]] të vitit [[1809]]. Ai ishte fëmija i dytë i Thomas Linkoln dhe Nacy Linkoln. Linkoln lindin në Fermën Sinking Spring, [[Hodgenville]], [[Hardin County]], [[Kentucky]]<ref>Libri Donald 1996 faqe 20-22</ref> . Gjyshi i tij Samuel Linkoln ishte me orgjinë angleze nga qyteti [[Norfolk]],[[Anglia|Angli]]. Në fillim ai ishte vendosur në [[Hingham]], [[Massachusetts]] më pas ai u shpërngul nga Virgjinia në Kentaki ku më pas ai u vra nga Indianet. Motra e Linkolnit kishte lindur në Virgjinia. Fillimisht familja tij ishte vendosur në një qytet në Kentaki. Familja e Linkolnit u bë besimtare e kishës baptiste. Ata ishin të moralshëm dhe nuk pinin alkol, nuk vallzonin dhe konsideronin te pa moralshme skllavrinë. Linkolni u rrit pikërisht me këtë frymë.
Familja e tij u zhvendos mbi lumin Lumin Ohajo ne nje teritor ku sllkaveria nuk ishte prezente. Kjo pjese gjendej në jug të [[Indiana]]-se por në vitin 1818 kur Linkolni ishte vetem 9 vjeç nena tij vdiq. Më vonë motra tij me madhe Sarah që kujdesej për Linkolnin vdiq rreth moshës 20 vjeçare gjithashtu, dhe Linkolni mbeti pa përkudesje. Por më vonë babai i tij u martua me [[Sarah Bush Johnston]] e cila ishte nënë e tre femijeve, Linkolin u afrua shumë me njerkën e tij duke ju refruar asaj si nënë. Ai në adoleshencë u shqua si puntor i madh, kishte ndihmuar komunitetin vullnetarisht në ndërtimin e hekurudhës por Linkoln ishte shumë i varfër. Nuk kishte para për të vazhduar shkollën.
Në vitin 1830 mbi lumin e Ohajos shpërtheu një sëmundje ngjitëse, e cila përhapej nga qumështi i ndotur. Babai i Linkolnit shpërnguli familjen e tij nga Lumi Ohajos, [[Indiana]] në Decatur, [[Macon County]] në [[Illinois]] ku Linkoln në Moshen 22 vjeçare filloi të punonte tek një biznesmen, i cili importonte dhe eksportonte mallra nga [[Louisiana]] në [[Illinois]]. Ai fitonte të ardhura të mira për familjen dhe pikërisht këtu ai u bë dëshmitar i skllavërise mizore që ndodhte në shtetet e jugut. Gjendja tij ekonomike filloi të përmisohej. Si i ri që ishte ai punonte shumë për të fituar para.
 
==Familja dhe martesa==
{{Citat|I shkatërroj armiqtë kur i bëj miq.}}
{{Citat|Gjërat që dua t’i di janë në libra; shoku im më i mire është njeriu i cili do më sjell një libër që nuk e kam lexuar.}}
[[Skeda:Lincoln Memorial east side.JPG|parapamje]]
bej gjithqka qe di
 
{{Citat|Gjithçka që kam mësuar, kam mësuar nga librat.}}
==Referencat==
Anonymous user