Ndryshimi mes inspektimeve të "Rikard Ljarja"

62 bytes added ,  3 vjet më parë
v (ketegorizim si i gjallë using AWB)
[[Skeda:Rikard Ljarja.jpg|thumb|250px]]
''' Rikard Ljarja''' lindi më [[1 prill]] [[1943]] në [[Shkodër]], është një [[aktor]] i [[teatri]]t dhe [[kinema|kinemasë]]s shqiptare.
 
[[1960|vitin 1960]] mbaroi maturën në Shkodër kurse [[1965|vitin 1965]] diplomoiu diplomua në Shkollën e Lartë të Aktrimit ( "[[Aleksander Moisiu|A. Moisiu]]"), [[Tiranë]].
 
Për tetë vite, pas diplomimit, punoi aktor i teatrit në [[Teatri "Migjeni"|Teatrin "Migjeni"]] në Shkodër. Prej [[1973|vitit 1973]] deri [[1996|në vitin 1996]] ai ishte aktor, [[skenarist]] dhe [[regjisor]] i filmave të prodhuar nga [[kinostudio]]t. Prej [[1996]] deri [[2002]], kur doli në pension, ishte drejtor artistik në [[televizionin publik]] shqiptar.
 
== Filmografia ==
*[[Pranverë e hidhur]] - ({{F|1985}}) Xha Teli
*[[Skëterrë '43]] - ({{F|1980}}), Andrea
*[[Radiostacioni]] - ({{F|1979}}) KomisariKomandanti
*[[Në pyjet me borë ka jetë]] - ({{F|1978}}), Luka
*[[Ilegalët]] - ({{F|1976}}) Tosti
Anonymous user