Dallime mes rishikimeve të "Syri"

27 bytes added ,  5 vjet më parë
v
Kam shtuar diçka që të mund të kuptohet më qartë
(U zëvendësua Blueye.JPG me A_blue_eye.jpg)
v (Kam shtuar diçka që të mund të kuptohet më qartë)
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:A blue eye.jpg|thumb|250px|Syri i njeriut.]]
'''Syri''' i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëj me të pamurit (të parit; të shikuarit). Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar). Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e ashtit të kokës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi të ndryshme të të pamurit.
 
== Sëmundjet e syrit ==
2

edits