Dallime mes rishikimeve të "Arkitektura islame"

v
Gabim drejtshrimor
v (AT44 zhvendosi faqen Arkitektura Islame tek Arkitektura islame)
v (Gabim drejtshrimor)
'''Arkitektura Islame''' është pjesa më e përhapur dhe më e zhvilluar e artit islam që edhe sot e kësaj dite zhvillohet edhe mëtej. Me arkitekturën Islame nënkuptojmë zhvillimin e arkitekturës, stileve dizajnëve dhe veprave të ndryshme arkitekturale nga ana e arkitektëve myslimanë dhe jo myslimanë në vendet islame dhe për myslimanët<ref>[http://www.islamicart.com/main/architecture/intro.html IslamicArt.com - Arkitektura] - {{en}}</ref>. Në këtë arkitekturë përfshihen edhe stilet sekulare edhe ato fetare, por më të shprehura janë ato fetare. Ndër ndërtimet arkitekturale më të përhapura dhe më të përpunuara e dizajnuara artistikish janë xhamitë.
 
Përveç ndërtimit të [[xhamia|xhamive]] në arkitekturën islame përfshihen edhe [[pallati|pallatet]] edhe [[kala]]të, [[banjoja publike|banjot publike]], [[fontana]]t, [[ura]]t si dhe ndërtime tjera arkitekturave që kanë vlera të larta artistikartistike.<ref name="Cop149">Copplestone, p.149</ref><ref>[http://www.islamonline.net/servlet/Satellite?c=Article_C&cid=1158658332974&pagename=Zone-English-ArtCulture%2FACELayout Turne i Arkitekturës në Qytetet Islame] - {{en}}</ref>
 
== Historia ==
2

edits