Dallime mes rishikimeve të "Mareci"

87 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: SHKURT → shkurt duke përdorur AWB)
|WebFaqja =
}}
'''[[Mareci]]''' është një vendbanim në komunën e [[Prishtinë]]s, [[Kosovë]].
{{joref}}
HISTORI E shkurtË PËR MARECIN
Banush Pacollit zëvendësministër Mulla Sefës së zllashit ideologu fetarë Ramiz Gërbeshit imamit të fshatit Xhemajl Gërbeshit aktivist e gazetarë etj.
Është interesantë t ë cekët se emrat me prapashtesën ”ush” ishte element për fshehjen e pjesëmarrjes së luftës Ballit Kombëtarë të gjithë këta emra ishin ushtarë bashkëluftarë të Shyt Marecit Përshembull:Avdushi, Bajrushi, Bejtushi,Emrushi etj.Pas ndrrimit politik dhe marjes së pushtetit nga Komunistët edhe lidhjet me shqipërinë ndërprehen pas mbylljes së kufirit.
Kjo vatër e burrave fisnik bujarë e trima vazhdonë me kultivimin e traditave edhe në luftën e fundit 1999.duke dilluar që me strehimin e shuëm refugjatve nga shumë anë të Kosovës .Duke i pritur mirë,duke i strehuar e ushqyer.Nënat nuk u kursyen për t ë gatuar shumë bukë për të zhvendosurit.Gjithashtu kësaj ane gjeten strehime e hapsirë për aktivitete edhe burrat e UÇK-ja ketu takohehsin dy zona operative:Zona Operative e Llapit edhe ajo e Karadakut. Ishin formuar njësitet dhe nën njësitet .dmth mareci osht nj nder qytet e lasht por pas largimit te popullsis aj u bo fshat
{{Komuna e Prishtinës}}
 
Anonymous user