Ndryshimi mes inspektimeve të "Dama Dam Mast Qalandar"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (added Category:Këngë using HotCat)
v
{{Infobox single|Emri=Dama Dam Mast Qalandar|Zhanri=[[Qawwali]]|Artisti=Amir Hosrov}}"'''Dama Dam Mast Qalandar'''" ([[Gjuha penxhabe|penxhabisht]]: دَما دَم مَست قَلَندَر, दमादम मस्त क़लन्दर) është një këngë shpirtërore [[Sufizmi|sufiste]].<ref>http://www.indianexpress.com/news/cut-to-the-present/647976/</ref> Poema origjinale fillimisht është shkruar nga Amir Hosrov, pastaj është modifukuar nga Bulleh Shah. Kjo këngë është shkruar në nderë të shenjtorit sufi më të nderuar të [[Sind|Sindit]], Shahbaz Kalandar të Sehwan Sharif. Melodia moderne është kompozuar nga mjeshtëri Ashiq Hussain nga Pakistani,<ref>http://www.dawn.com/news/1100498</ref> dhe është bërë e famshme nga shumë këngëtarë nga [[Pakistani]] dhe [[Bangladeshi]] si: Noor Jehan, Runa Laila, [[Nusret Fatih Ali Han]], Abida Parveen, vëllezërit Sabri, Reshma, Komal Rizvi, dhe Junoon. Kënga është performar edhe nga artistë indianë si vëllezërit Wadali dhe Mika Singh.
 
Në vitet 1970, Runa Laila nga Bangladeshi ishte shumë e njohur në Indi dhe Damadam Mast Qalandar ishte njëra prej tre këngëve të saja më të ndëgjuara Indi.