Dallime mes rishikimeve të "Jáva"

43 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
(rregullim i sintaksës)
 
== Dialekti gegë ==
Veçon nga gazetat tjera për shkak se botohet në dialektin [[gegë]]. Në shumë numra të kësaj gazete ka artikuj, analiza dhe letra rreth gjuhës shqipe. Botuesi dhe kryeredaktori i gazetës Jáva, [[Migjen Kelmendi]], shumë herë ka marrë pjesë në debate publike rreth gjuhës shqipe dhe ka kërkuar rishikim të standardit të gjuhës së sotme shqipe të vitit [[1972]] ku nën trysninë politike u vendos që gjuha standarde shqipe kryesisht të bazohej në dialektin [[toskë]], dialekt që flitet në jug të Shqipërisë, dialektin e [[Enver Hoxha|Enver Hoxhës]].
 
== Identiteti kosovar ==