Dallime mes rishikimeve të "Jáva"

No change in size ,  4 vjet më parë
 
== Dialekti gegë ==
Veçon nga gazetat tjera për shkak se botohet në dialektin [[gegë]]. Në shumë numra të kësaj gazete ka artikuj, analiza dhe letra rreth gjuhës shqipe. Botuesi dhe kryeredaktori i gazetës Jáva, [[Migjen Kelmendi]], shumë herë ka marrë pjesë në debate publike rreth gjuhës shqipe dhe ka kërkuar rishikim të standardit të gjuhës së sotme shqipe të vitit [[1972]] ku nën trysninë politike u vendos që gjuha standarde shqipe kryesisht të bazohej në dialektin [[toskë]], dialekt që flitet në shqiptarët edhe jashte kufijve poshte [[ShkumbinitShkumbini]]t.
 
== Identiteti kosovar ==