Dallime mes rishikimeve të "Syri"

109 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Kam shtuar diçka që të mund të kuptohet më qartë)
No edit summary
{{Kryesor|Të shikuarit vëngër (Strabizmi)}}
 
Shprehja të shikuarit vëngër (Strabismus, gr.: στραβός strabos „i fiksuar vëngër“) është përdorur per te dhëne dukurinë e mangësisë se barazpeshimt te muskujve te syrit gjegjesisht koordinimin motorrik mengesor te te dy syve. Ne këtë rast shmanget drejtimi i akseve te tyre te shikimit gjate fiksimit te një objekti me momente te caktuara ose ne mënyre te vazhdueshme. Masa dhe forma e këtij pozicionimi defektoz mund te jene shume te ndryshme. Këto janë te matshme relativisht sakte me metoda te ndryshme dhe japin si rezultat një ose disa kënde te te shikuarit vëngër.po mos ju ka ndodhur ndokuj ti ju drridhen syt dhe a mun te me tregoni a i keni ngjitur syzet apo thjerrzat
 
== Shih edhe ==
Anonymous user