Dallime mes rishikimeve të "Akullnaja"

140 bytes added ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
'''Akullnajat''' - Uji në tokë paraqitet edhe në gjendje agregate të ngurtë. Akullnajat ndahen në '''malore''' dhe '''kontinentale'''. Akullnajat malore krijohen mbi [[Kufiri i borës|kufirin e borës]], në brezin e mesëm gjenden në rreth 3000 m lartësi, kurse në brezin tropikal në rreth 6000 m. Akullnajat tash zënë një sipërfaqe prej 16,2 milion km2, në të cilat gjenden mbi 24 milionë km3 ujë. Prej tyre 99% të sipërfaqes së tyre ndodhen në viset polare. Ujërat e akullnajave e bëjnë një qarkullim për 16 000 vjet.]Akullnajat formohe si shkak i renies s e vazhdueshme te bores ne shtresa te ndryshme te nje lloj relievi.Sipas formimit kemi akullnaja malore dhe kontinentale.
 
 
== Krijimi ==
* ''Humboldt'', Grenlandë, gjatësia 114 km, gjerësia: 95 km
* ''Koettlitz'', mali Royal Society në territorin e Zelandës së Re në Antarktik gjatësia: 85 km, gjerësia rreth 13 km .
 
== Shiko edhe këtë ==
* [[Proceset akullnajore]]
* [[Koha e akullit]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
[[Kategoria:Gjeografi]]
 
 
{{gjeo-cung}}