Ndryshimi mes inspektimeve të "Bërthama e Tokës"

254 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: rregullim i sintaksës)
'''Bërthama e Tokës''' shtrihet në qendër të të planetit [[Toka|Tokë]]. Fillon nga thellësia rreth 2 900 km dhe diametri i saj është rreth 7 000 km. Kryesisht pëbëhet nga [[hekuri]]thekurit dhe [[nikeli]]tnikelit ( NiFe). Është e ndërtuar prej dy pjesëve me dendësi të ndryshme : pjesës së jashtme ('''bërthama e jashtme''') dhe pjesës së brendshme (''' bërthama e brendshme'''). Mendohet se bërthama e jashtme ështtë në gjendje të lëngët e të zjarrtë , kryesisht nga hekuri, ndërsa bërthama e brendshme ështtë në gjendje të ngurtë, ( përshkak të shtypjeve shumë të medha 3.5 mil. atmosfera , dendësisë shum të lartë dhe teperaturës shum të lartë , rreth 6 000 C, material ështtë në gjendje të metalizuar), ku, përveç hekurit, gjendet edhe nikeli. Bërthama ndryshe quhet edhe [[barisferë]] ose [[metalosferë]].[[Skeda:Ndert. i bren. i tokes.png|parapamje|right|300px| Ndërtimii brendshëm i Tokës]]
{{gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Gjeografi]]
[[Kategoria:Gjeologji]]
Anonymous user