Ndryshimi mes inspektimeve të "Azia"

3 bytes removed ,  3 vjet më parë
Ja
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Ja)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Azia''' është kontinenti më i madh dhe me dendësinë më të madhe të popullsisë në Tokë. Ky kontinent mbulon 8,6% të tërë sipërfaqes së tokës, është 4,6 herë më e madhe se [[Evropa]] dhe përbën 60% të popullatës botërore.
Kufijtë e Azisë janë tokësorë dhe detarë. Në lindje veri ka dalje në Oqeanin e Ngrirë të Veriut; në Jug futet thellë në Oqeanin Indian; në Lindje brigjet e saj lagen nga Oqeani Paqësor; kurse në Perëndim, [[Liqeni Kaspik|Deti Kaspik]], [[Deti i Zi]], [[Deti Egje]], Mali Kaukaz, [[Gryka e Bosforit]] dhe [[Dardanelet]]. Malet dhe lumi Ural ndajnë atë nga [[Evropa]].
Nga Afrika, Azinë e ndan:
[[Kanali i Suezit]] dhe [[Deti i Kuq]].
6

edits