Ndryshimi mes inspektimeve të "Saharaja"

No change in size ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Bora dhe Ngrica: përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Shkurt → shkurt duke përdorur AWB)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Sahara_satellite_hires.jpg|thumb|Pamje satelitore nga Shkretetira e Saharas]]
'''SaharaSakara''' është [[shkretira]] e dytë për nga madhësia pas [[Antarktiku]]t në botë, me 9 000 000 km2 e cila gjindet në veri të [[Afrika|Afrikës]]. Sipërfaqja e Saharasë është përafërsisht sa 50 shtetet e [[SHBA]]-ve. Emri i Saharës rrjedh nga fjala [[Gjuha arabe|arabe]] (arab. صحراء), që do të thot shkretirë.
Sahara, ashtu çfar është sot ekziston që 3.500 vjet.Gjithashtu ka pak bimë të cilat kanë një sasi të kufizuar uji në të
 
Anonymous user