Dallime mes rishikimeve të "Syri"

8 bytes removed ,  4 vjet më parë
keshilla
(keshilla per mirembajtjen e syve)
(keshilla)
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:A blue eye.jpg|thumb|250px|Syri i njeriut.]]
'''Syri''' i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëj me të pamurit. Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar). Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e ashtit të kokës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi të ndryshme të të pamurit.Syte jane delikate prandaj duhet te kemi parasysh keto rregulla:1.te mos i prekim me duar te papastra,2.mos t'i ngacmojme me dore.keto jane 2 rregullat me te rendesishme.
 
-1.te mos i prekim me duar te papastra,
 
-2.te mos i futim duart ne sy,sidomos ato te papastrat.
 
== Sëmundjet e syrit ==
Anonymous user