Dallime mes rishikimeve të "Gjuha polake"

34 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|ro}} using AWB (10903))
|renditja = 25
|familja = [[Indoevropiane]]<br />
<nowiki>*</nowiki> [[gjuhët sllave|Sllav]]<br />
<nowiki>**</nowiki> [[Sllav-perëndimor]]<br />
<nowiki>***</nowiki> Polonisht''<br />
}}
 
'''Gjuha polake''' ('''polonishtja''' / polonisht: ''język polski'') është gjuha zyrtare e [[Poloni]]së. Nga [[gjuhët sllave|gjuhët sllavike]], gjuha polake është në vende të tretë nga gjuhët që kanë më shumë folës, prapa [[Rusishtja|rusishtes]] dhe [[ukrainas]]. Kjo gjuhë i përket grupit [[Indoevropiane|indo-evropian]], në gjuhët perëndimore sllavike.
 
[[Kategoria:Gjuhë|Polake]]