Dallime mes rishikimeve të "Republika Çeke"

719 bytes added ,  4 vjet më parë
v
Kam shtuar nje paragraf mbi trasportin ne Republiken Ceke
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (Kam shtuar nje paragraf mbi trasportin ne Republiken Ceke)
* Telekomunikacioni
* Transporti
Trasporti në Republikën Çeke mbështetet në disa varietete duke përfshirë trasportin tokësor, hekurdha, uji dhe ajri.
Republika Çeke ka një hekurudhë prej 9,435 kilometrash. Në Pragë gjendet dhe metroja e Pragës i vetmi sistem nëntokësor i shpejtë, ndërkohë që qytetet e tjera të mëdha kanë sistem trami. Përsa i përket rrugëve, në total Republika Çeke ka 55,653 km. Trasporti ujor është i fokusuar kryesisht tek lumenjtë duke qënë se si shtet nuk ka dalje në det. Lumi Vltava është lumi më i gjatë me 430 km. Trasporti ajror përfaqësohet me 46 aeroporte ku më i madhi është aeroporti i Pragës Vaclav Havel.
* Ushtria
 
* [http://www.czech.cz/ Czech.cz] -
* [http://www.czechtourism.com/index.php?lang=3 CzechTourism]
*[https://en.wikipedia.org/wiki/Transport_in_the_Czech_Republic]
----
<!--Lidhje tjera-->