Dallime mes rishikimeve të "Muzika"

114 bytes added ,  6 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.55.20) dhe riktheu rishikimin 1726986 nga Aeternus
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(Rregullova ca gabime!!)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.55.20) dhe riktheu rishikimin 1726986 nga Aeternus)
'''Muzika''' është formë e [[arti]]t, mediumi i së cilës është [[zëri]] i organizuar në kohë. Elementet kryesore të muzikës janë [[toni]] (ku përfshihen [[melodia]] dhe [[harmonia]]), [[ritmi]] (bashkë me konceptet e afërta që janë [[tempo]], [[metri]] dhe [[artikulimi]]), [[dinamika]], si dhe kualiteti zënor.
Muzika është art muzikor që si mjet i shprehjes përdoret për të kënduar dhe ajo përdoret me anën e shqisës së ndëgjuarit. Muzika ka katër veçori kryesore: lartësinë, forcën, ngjyrën dhe gjerësinë.
 
== Shiko edhe... ==