Ndryshimi mes inspektimeve të "Ariu polar"

802 bytes removed ,  3 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| trend = down
| status_ref =<ref name="iucn">{{IUCN2006|assessors=Schliebe ''et al''|year=2008|id=22823|title=Ursus maritimus|downloaded=9 May 2006}} Database entry includes a lengthy justification of why this species is listed as vulnerable.</ref>
| status_system = iuiucn3.1
| domain = [[Eukarya]]
| regnum = [[Animal]]ia
| phylum = [[Chordate|Chordata]]<small>
| classis = [[Mammal]]ia</small>
| ordo = [[Carnivora]]
| familia = [[bear|Ursidae]]
| genus = ''[[Ursus (genus)|Ursus]]''
| species = '''''U. maritimus'''''
| binomial = ''Ursus maritimus''
| binomial_authority = [[Constantine John Phipps|Phipps]], 1774<ref name="Phipps1774">{{cite book| last = Phipps | first = John | authorlink = John Phipps | title = A voyage towards the North Pole undertaken by His majesty's command, 1773 /by Constantine John Phipps.| publisher = London :Printed by W. Bowyer and J. Nicols, for J. Nourse | year = 1774| pages = 185| url = http://www.biodiversitylibrary.org/page/628763| accessdate = 2008-09-08}}</ref>
| range_map = Polar bear range map.png
''Thalarctos maritimus''
}}
'''Ariu polar''' klasifikohet si grabitqari më i madh bashkë me [[ariun kodiak]] ata per tu shumuar bejn seks
'''Ariu polar''' klasifikohet si grabitqari më i madh bashkë me [[ariun kodiak]] që ekziston në botë. Një ari polar mashkull mund të arrijë një perimetër të kokës rreth 2,40m-2,60m por ka pasur raste që kanë matur perimetër të kokës deri ne 3,40m. Lartësia nga toka deri te fundi i krahëve është 1,60m. Pesha e ariut polar sillet prej 300&nbsp;kg deri në 800&nbsp;kg(mesatarja është 420&nbsp;kg-500&nbsp;kg).Ai mund te reshqas ne nje cope akulli te holle, ku njeriu nuk mund te qendroj .Ushqehet me foka dhe peshq.
 
Arinjtë më të vegjël polar jetojnë në Svalbard kurse arinjtë më të mëdhenj gjenden në ruggën e Beringutberingut. Si të gjithë arinjtë, ariu polar e ka një bisht të vogël 7&nbsp;cm7cm deri në 13&nbsp;cm13cm.
 
== Përhapja ==
Arinjtë polar jetojnë gati vetëm në polin e veriut, në vendet e ftohta. Shumica e arinjve polar rrinë gati të gjithë vitin në afërsi të brigjeve të detit ose nëpër akull për të gjuajtur foka.Më së shumti i pëlqejnë vendet ku ka frymë dhe krijohen shumë valë sepse ashtu akulli çahet dhe krijohen disa vende pa akull. Në verë arinjtë polar rrinë në skajet jugore të vendeve me akull lëvizës.
 
Një kohë të gjatë shkencëtarët kishin menduar se arinjtë polar janë udhëtues dhe udhëtojnë me lëvizjen e akullit, por zbulimet më të reja tregojnë se ka shumë popullata arinjësh të cilat rrinë vetëm në një vend.
 
== Përshkrimi trupor ==
Ariu polar ka një shtrese dhjami dhe me pas një lekure me push qe e mban ngrohte.Ai ka putra te forta ma te cilat mund te notoje shume mire.Ariu polar ka një peshe prej 520–750&nbsp;kg dhe është 2-7 metra.Ai mund te jetoje 0-15 vjet.Ariu polar eshte nje grabiqar shume i madh. Meshkujt kane nje perimeter te madhe tek koka.
 
== Vetitë fizike ==
[[Ariu polar|ariu]] polar ka qime nen kembet e tij qe e ndihmojn te mos rreshqas ne akull po ashtu kembet e para e te pasme i ka shumë te fuqishme qe e ndihmojn te vrapoj shpejt pothuajse 58&nbsp;km ne ore.[[Skeda:Cub polar bear is nursing 2.OGG|Un pui îngrijit|parapamje|Ariu Polar]]
 
== Llojet ==
 
[[Skeda:Cub polar bear is nursing 2.OGG|Un pui îngrijit|parapamje|Ariu Polar]]
== Referencat ==
{{ref}}
 
== MAMIShih edhe ==
* [[Ariu]]
 
* [http://www.mnh.si.edu/mna/image_info.cfm?species_id=418 Smithsonian National Museum of Natural History species account-Polar Bear] - {{en}}
* [http://www.usgs.gov/newsroom/special/polar%5Fbears/ USGS Polar Bear Studies] - {{en}}
 
[[Kategoria:Arinjë]]
[[Kategoria:Mishngrënës]]
 
 
{{zoo-cung}}
 
[[Kategoria:Arinjë]]
Anonymous user