Dallime mes rishikimeve të "Industria"

540 bytes added ,  5 vjet më parë
→‎Përmbledhje: Shtova permbajtje
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(→‎Përmbledhje: Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
* Industria është shuma e aktiviteteve njerëzore e cila ka si qellim prodhimin në seri shërbime ose të mira.
* Me fjalën industri do të nënkuptojmë ndarje të procesit së punës, pra e kundërta e [[artizanat]]it në të cilin i njëjti njeri siguronte (në mënyre teorike) të gjitha proceset e realizimit të një punë : psh. studimin, fabrikimin, tregtimin dhe menaxhimin.
* Industri është po ashtu një nocion shkallë (krahesim), e themi kur sasia e prodhimit arrin një numër të konsiderueshëm pjesësh të prodhuara.
Industria rurale struktura e dhe dinamika e zhvillimit te saj
 
Industria rurale karakterizohet nga diversiteti I madh ndermjet tradicionales edhe modernes, subjekte te vogle te mesme dhe te medha me orientim lokal kombetar dhe nderkombetar
Veprimtarit e kesaj kategorie zhvillohen ne nivelin familjar dhe ne fshatra te vegjel keto veprimtari ne hapesiren rurale ndahen ne 3 kategori:
Veprimtari industriale me zhvillim te kufizuar
Veprimtari industriale te nivelit te mesem
Veprimtari rurale me shkalle dhe perhapje te gjere zhvillimi
 
== Historia e industrisë ==