Dallime mes rishikimeve të "Plazhi"

148 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
[[File:Steilküste bei Ahrenshoop.jpg|thumb|300px|[[Mecklenburg-Vorpommern|Pomerania Beach]] ''(Darss)'']]
[[Skeda:Plazha e Ulqinit.png|thumb|right|210px|Plazhi i Vogel, [[Ulqin]]]]
[[Skeda:Žali.jpg|thumb|right|210px|Plazha zallore]]
 
== Llojet e plazheve ==
PlazhetPazhet mund të jenë krejtësisht natyrorënatyrore, por edhe sipërfaqesipërfaqet bregdetare të ndërtuara, të përshtatura për t'iu afruar sa më lehtëleht tu ofrohet sipërfaqeve ujore me qëllim argëtimin dhe freskimin e njerëzve gjatëgjat muajve të verës.
Për nga përbërja e terrenitdheut, plazhetplazhat mundmun të jenë ranore, zallore osedhe prejnga betoni.
 
== Plazhet zallore ==
== Plazhet ranore ==
 
Plazhe ranorerënore ne Shqipëri gjendenka disa zona të ndryshme si Golem, DurrësDurres, ShëngjinShengjin, Ksamil, Gjirin eGjiri Lalzit, VelipojëVelipoje etj., ndërsaju munde te shihni dhe hotelet e këtyreketyre zonave mundne të shihen nëkëtë faqen:faqe [http://www.hotele.com.al www.hotele.com.al]
 
== Plazhet prejnga betoni ==
== Shih edhe këtë ==
* [http://www.bih.net.ba/galerija_plaze.html PlazhetPlazhat më të bukurbukurabotëBotë]
* [[Turizmi bregdetar]]
 
Anonymous user