Ndryshimi mes inspektimeve të "Çerçiz Topulli"

(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Korrik → korrik, Shtator → shtator duke përdorur AWB)
 
== Jeta ==
Lindi në [[Gjirokastër]] në vitin [[1880]], një prej 13 fëmijëve të Agush<ref>Intervistë: ''[http://www.nacionalalbania.al/2014/01/intervista-flet-e-mbesa-e-cerciz-dhe-bajo-topullit-lumturi-topulli/ Flet e mbesa e Çerçiz dhe Bajo Topullit, Lumturi Topulli].'' 29 janar 2014.</ref> dhe Haso Topullit. Pas shkollës fillore, shkon në [[Janina|Janinë]], në shkollën turke<ref name=":0" />. Në prill të 1907 komandoi çetën e armatosur që vepronte në Shqipërinë e Jugut, e sidomos në krahinat e Gjirokastrës[[Gjirokastra|Gjirokastrë]]s dhe të Korçës[[Korçë]]s. Me vendim të Komitetit të Gjirokastrës, anëtarë të çetës së tij vranë në fillim të marsit 1908 në Gjirokastër komandantin turk të xhandarmërisë. Drejtoi Luftën e Mashkullorës më 5 mars 1908. Në thirrjen "Nga malet e Shqipërisë" drejtuar bashkatdhetarëve të tij dhe botuar në janar 1907 në gazetën "[[Shpresa e Shqipërisë]]" Çerçiz Topulli pasi dënonte grabitjet e administratës osmane kërkonte që [[Shqipëria]] të shkëputej nga Perandoria Osmane dhe të bëhej e lirë dhe e pavarur. Ai shprehte bindjen, se e vetmja rrugë për çlirimin e Shqipërisë ishte ajo e kryengritjes së përgjithshme të armatosur dhe ftonte gjithë shqiptarët të ngriheshin me armë në dorë në luftën për lirinë e Shqipërisë.
=== Veprimtaria patriotike ===
Mjedisi familjar në të cilin u rrit e sidomos vëllai më i madh [[Bajo Topulli]], ndikuan në formimin e tij si atdhetar i vendosur. Mori pjesë në veprimtarinë e Komitetit të Fshehtë «[[Për lirinë e Shqipërisë]]» në [[Gjirokastër]].
[[Skeda:870.jpg|thumb|left|250px|Çerçizi me të vëllanë [[Bajo Topulli|Bajon]] e [[Zeman Mashkullora|Zeman MashkullorënMashkullorë]]n]]
Në prill të 1907 komandoi çetën e armatosur që vepronte në Shqipërinë e Jugut, e sidomos në krahinat e Gjirokastrës dhe të Korçës. Me vendim të Komitetit të Gjirokastrës, anëtarë të çetës së tij vranë në fillim të marsit [[1908]] në Gjirokastër komandantin turk të xhandarmërisë. Drejtoi [[Lufta e MAshkullorës|Luftën e Mashkullorës]] më 18 mars 1908.
 
1.070

edits