Ndryshimi mes inspektimeve të "Oqeani Atlantik"

959 bytes removed ,  3 vjet më parë
Karakteristikat e Oqeanit Atlantik janë: Sipërfaqja 106,57 milionë km2, kripshmëria 33-36 për mijë, temperatura e ujit prej 29 gradë celcius (Karaibe) deri në -3 gradë celcius (në ujërat polare)   −
(→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB)
(Karakteristikat e Oqeanit Atlantik janë: Sipërfaqja 106,57 milionë km2, kripshmëria 33-36 për mijë, temperatura e ujit prej 29 gradë celcius (Karaibe) deri në -3 gradë celcius (në ujërat polare)   −)
Oqeani Atlantik është i dyti për nga madhësia dhe shtrihet midis Evropës dhe Afrikës në anën lindore të tij, si dhe të Amerikës në brigjet perëndimore. Në lashtësi ai paraqiste fundin e botës që njihej si një pengesë e pakalueshme për lundruesit. Karakteristika më kryesore e relievit të tij nënujor është vargmali i Atlantikut, i cili shtrihet prej Islandës e deri në Antarktik. Rrymat kryesore oqeanike janë: E Golfit, Jug-ekuatoriale, Labradorit, Guinesë, e ishujve Kanare dhe e Bengalit. Në zonën e tij të mesme, shumë shpesh paraqiten edhe stuhitë tropikale, ndërsa në gjerësitë më të larta, dimrit paraqiten stuhi, valët e së cilave arrijnë lartësi deri më 20m.
[[Skeda:Oqeani Atlantik.png|thumb|240px|Harta e Oqeanit Atlantik]]
{| class="wikitable"
[[Skeda:Clouds over the Atlantic - Apr 2013.jpg|thumb|240px]]
|Karakteristikat e Oqeanit Atlantik janë: Sipërfaqja 106,57 milionë km2, kripshmëria 33-36 për mijë, temperatura e ujit prej 29 gradë celcius (Karaibe) deri në -3 gradë celcius (në ujërat polare)
 
| colspan="2" | 
'''Oqeani Atlantik''' ([[lista e shkurtesave|shk.]]: '''Atlantiku''') është pas [[Oqeani Paqësor|Oqeanit Pacifik]] i dyti [[oqeani|oqean]] sipas madhësisë. Ai ka dalë prej ndarjes të një [[Ish-kontinent]]i dhe e ndan [[Evropa|Evropën]] dhe [[Afrika|Afrikën]] nga [[Amerika (kontinent)|kontinenti Amerikës]].
|-
 
|−
Oqeani Atlantik është i dyti për nga madhësia dhe shtrihet midis Evropës dhe Afrikës në anën lindore të tij, si dhe të Amerikës në brigjet perëndimore. Në lashtësi ai paraqiste fundin e botës që njihej si një pengesë e pakalueshme për lundruesit. Karakteristika më kryesore e relievit të tij nënujor është vargmali i Atlantikut, i cili shtrihet prej Islandës e deri në Antarktik. Rrymat kryesore oqeanike janë: E Golfit, Jug-ekuatoriale, Labradorit, Guinesë, e ishujve Kanare dhe e Bengalit. Në zonën e tij të mesme, shumë shpesh paraqiten edhe stuhitë tropikale, ndërsa në gjerësitë më të larta, dimrit paraqiten stuhi, valët e së cilave arrijnë lartësi deri më 20m.
|
 
|}
Karakteristikat e Oqeanit Atlantik janë: Sipërfaqja 106,57 milionë km2, kripshmëria 33-36 për mijë, temperatura e ujit prej 29 gradë celcius (Karaibe) deri në -3 gradë celcius (në ujërat polare)
 
Aktiviteti kryesor ekonomik i lidhur me Oqeanin Atlantik është peshkimi.<ref name="ReferenceA">Atlas themelor i gjeografisë fizike , ISBN 9989-108-37-4 , emri origjinal Atlas basico de geografia fisica</ref>
Depozitimet kryesore të naftës në Atlantik gjendet në Detin e Veriut, në Gjirin e Meksikës dhe në bregdetin e Venezuelës.<ref name="ReferenceA"/>
 
{{Kontinentet}}
 
<ref name="ReferenceB" /><ref name="ReferenceB"/>
Atlas themelor i gjeografisë fizike
Botimet shkollore albas
Libraria Atalanta
 
[[Kategoria:Oqeane|Atlantiku]]
 
 
{{gjeo-cung}}
Anonymous user