Ndryshimi mes inspektimeve të "Balto"

2 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎top: rregullim i sintaksës)
 
{{për përmirësim|Ka nevoje ende per permirsime drejtshkrimore}}
'''Balto''' (1919 - 1933) ishte një qen i racës '''Haski Siberian''' po ashtu ishte edhe qen slite i cili udhëhoqi ekipin e qenve të cilët në viti 1925 për shkak të kushteve të këqija ishte bërbëre e pamundur transportimi i ilaçeve [[Anchorage]] në [[Alaska]] e deri [[Nenana]] në Alaskë.Gjysma e rrugës ishte bërbëre me [[tren]] derisa për shkak të kushteve të këqija dhe motit të acartë detyra per ti dërguar ilaçet apo me konkretisht ([[Antitoksimet]]) në Nenana. ket detyr e mori për siper slita e qenëve me udhëheqsi qeni-t Balto i cili ishte qeni eksploruesit amerikan [[Samuel Balto]].
Balto i cili udhëhoqi slitën e qenve pasi që drjtuesi i saj ishte plagusor nga aksident i rend dhe Balto arriti ti sillte ilaqet antitoksin në Nenana me [[2]] [[shkurti|shkurt]] [[1925]] dhe arriti të shpëtonte mijra njerz dhe fëmijet e sëmur nga epidemia e rënd qe kishte rën në qytetin [[Nenana]] në [[Alsaka|Alaskë]].
Dhe Balto jetoi në deri në moshën 14 vjeqare në vitin 1933.
Anonymous user