Ndryshimi mes inspektimeve të "Xheladin Rumiu"

42 bytes removed ,  4 vjet më parë
Skeda Molana.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Daphne Lantier
v
(Skeda Molana.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej Daphne Lantier)
[[Skeda:Molana.jpg|parapamje|250px|Rumi]]
'''Xhelaledin Muhammed Rumi''' ([[Persishtja|persisht]]: جلال‌الدین محمد رومی), i njohur edhe si '''Mevlana''' ([[Persishtja|persisht]]: مولانا, "udhëzuesi ynë"), ishte një [[Poeti|poet]], [[Juristi|jurist]], dijetar islam, [[Teologjia|teolog]] dhe mësues i sufzmit i shekullit XIII. Ka lindur më 30 shtator 1207 në Belh (në [[Afganistani|Afganistanin]] e sotëm) dhe ka vdekur më 17 dhjetor 1273 në [[Konia]] (në [[Turqia|Turqinë]] e sotme).