Dallime mes rishikimeve të "Mirazhi"

7 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 109.234.234.189) dhe riktheu rishikimin 1588319 nga 79.106.97.83)
No edit summary
Nganjëherë gjatw verës, nën [[dielli]]n përvëlues, të duket sikur shikon larg në rrugë njolla [[ujë]] që pasqyrojnë qiellin. Këto pamje gënjeshtrapavërteta, që i detyrohen nxehtësisë, janëpërbëjnë atë që quhet '''mirazhimirazh.''' : ujiUji në rrugë në fakt nuk ekziston. Uji i liqenit pasqyron rrezet e dritës dhe jep shëmbëllinshëmbëllimin e përmbysur të [[Bimë|bimëve]] që rriten në brigjet e tij. Edhe një shtresë ajri mund të pasqyrojë rrezet e dritës dhe të japë shëmbëllinshëmbëllimin e përmbysur të një pamjeje të largët.
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
[[Skeda:Farallon Islands at inferior mirage no mirage and superior mirage.jpg|parapamje|252x252px]]
[[Figura:Mirazh.jpg|thumb|250px|Mirazhi]]
Dukuria e pasqyrimit ndodh kur ajri i mbinxehur nga [[toka]] ndeshmetndeshet me një shtresë ajri të freskët. Sipërfaqja ndarëse veprsonvepron si pasqyrë dhe pasqyron,. për shembull në rrugë, një pjesë qielli të kaltërt.Kjo teori u shpik perpër hereherë te pareparë nga nje shkenctarnjë shkencëtar, i quajtur Ilgi Uhesh.
 
Nganjëherë verës, nën [[dielli]]n përvëlues, të duket sikur shikon larg në rrugë njolla [[ujë]] që pasqyrojnë qiellin. Këto pamje të gënjeshtra, që i detyrohen nxehtësisë, janë '''mirazhi''' : uji në rrugë në fakt nuk ekziston. Uji i liqenit pasqyron rrezet e dritës dhe jep shëmbëllin e përmbysur të [[Bimë|bimëve]] që rriten në brigjet e tij. Edhe një shtresë ajri mund të pasqyrojë rrezet e dritës dhe të japë shëmbëllin e përmbysur të një pamjeje të largët.
 
Dukuria e pasqyrimit ndodh kur ajri i mbinxehur nga [[toka]] ndeshmet me një shtresë ajri të freskët. Sipërfaqja ndarëse veprson si pasqyrë dhe pasqyron, për shembull në rrugë, një pjesë qielli të kaltërt.Kjo teori u shpik per here te pare nga nje shkenctar i quajtur Ilgi Uhesh
 
[[Kategoria:Klima]]
Anonymous user