Ndryshimi mes inspektimeve të "Jezusi"

16 bytes removed ,  3 vjet më parë
(→‎Feja Islame: Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
 
=== Ringjallja dhe Ngjitja në qiell ===
Sipas ungjijve, Jezusi u [[Ringjallja|ringjall]] ditën e tretë pas [[kryqëzimi]]t të tij. Ungjilli i Mateut rrëfen që një [[Engjëlli|engjëll]] u shfaq pranë varrit të Jezusit dhe njoftoi ringjalljen e tij gruas që shkoi tek varri i tij për t´i bërë shërbimet e fundit. Sipas Lukës ishin dy engjëj që rrinin tek varri i Jezusit, dhe sipas Markut ishte një djalosh i veshur me të bardha. Marku pohon se në mëngjesin e ringjalljes së tij, Jezusi iu shfaq më parë [[Maria Magdalena|Maria Magdalenës]] (Mark 16:9). Gjoni pohon se kur Maria po kërkonte në varr trupin e mësuesit, dy engjëj e pyetën atë përse ajo po qante, kur ajo u rrotullua nuk mundi të rinjihte Jezusin, derisa ai i foli asaj në emër. (Gjoni 20:11-18).
 
[[Veprat e apostujve]] thotë që Jezusi iu shfaq njerzve të ndryshëm në vende të ndryshme gjatë dyzet ditëve të tjera. Pak orë pas ringjalljes, ai iu shfaq dy udhëtarëve në rrugën për Amvas. Nxënësve të tij të grumbulluar ai iu shfaq mbrëmjen pas ringjalljes.
Anonymous user