Ndryshimi mes inspektimeve të "Meka"

9 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
|Shënim =
|Website = www.holymakkah.gov.sa}}
'''Meka''' (مَكَّة المكرمة '''Meqe-i Myqereme''') është nje qytet ne Arabi-Saudite[[Islam]]. Këtu, sipas kuranit lindi [[Muhammedi]] dhe këtu gjindet nje e përkushtuar "Perendisë" dhe quhet [[Ka'ba]] (në gjuhën tonë shqiptohet [[Qabja]] - trajta e pashquar: Qabe).
Myslimanët e mbarë botës, gjatë kryrjes se ''lutjes'' kthehen kah [[Qabja]], ku edhe gjendet nje xhami [[Xhamia]] [[Xhamia e Shenjtë|Mesxhid-yl Haram]].
Anonymous user