Ndryshimi mes inspektimeve të "Mesxhidi Haram"

ska përmbledhje të redaktimeve
(përmirësime teknike duke përdorur AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
[[Skeda:Kaaba i Mekka.jpg|thumb|249x249px|Pamja e [[Qabeja|Qabesë]] e rrethuar me Xhaminë e Shenjtë.]]
 
'''Xhamia e "Shenjtë"''', e njohur edhe si '''el-Mesxhid el-Haram''' ([[Arabishtja|Arabisht]]: المسجد الحرام, ''Xhamia e Shenjtë ''ose ''Xhamia e Madhe'') është në qytetit e [[Meka|Mekës]], [[Arabia Saudite|Arabi Saudite]]. Është [[xhamia]] më e madhe në botë dhe rrethon një prej vendeve më të shenjta në [[Islami|Islam]], [[Qabeja|Qabenë]]. [[Muslimani|Muslimanët]] gjatë [[namazi]]t drejtohen kah [[Qabeja]], ky drejtim njihet si ''[[Kibla]]''. Një prej Pesë Shtyllave të Islamit kërkon që çdo Musliman ta kryej [[Haxhxhi|Haxhin]] më së paku një herë në jetë nëse ka mundësi ta kryej, kësaj shtylle i takon edhe sjellja rreth Qabesë.
 
Struktura aktuale përfshin një sipërfaqe prej 356,800 metra katrorë duke përfshirë hapësirat e jashtme dhe të mbrendshme për falje dhe mund të akomodoj afro 1,000,000 milion besimtarë, kurse arrin 4,000,000 milion besimtarë gjatë periudhës së Haxhit, që e bën një prej tubimeve më të mëdha të përvitshme të njerëzve në botë. Ndryshe nga shumë xhami të tjera që janë të veçuara për meshkuj dhe femra, në këtë xhami lejohet perzierja(e dy gjinive) gjatë rrotullimit rreth Qabes, ndërsa gjatë faljes(namazit) per femrat ndahen pjesë të veqanta.Është qendra e Islamit.
Anonymous user