Dallime mes rishikimeve të "Ademi"

15 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
[[Skeda:Adem (Adam)1.png|parapamje|Kaligrafi e emrit të Ademit, e pasuar nga ''paqja qoftë mbi te''.]]
'''Ademi''' ([[Arabishtja|arabisht]]: آدم‎, ''ʾĀdam''‎) besohet tek myslimanet të jetë [[njeriu]] dhe [[Të dërguarit në Islam|profeti]] i parë në [[Toka|Tokë]], sipas [[Islami|fesë islame]].<ref>{{cite book|url=https://books.google.com/books?id=w-vyFztUEjAC&printsec=frontcover&source=gbs_atb&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false|title=Know your Islam|last=Lalljee|first=compiled by Yousuf N.|publisher=Taknike Tarsile Quran|year=1981|isbn=978-0-940368-02-6|edition=3rd|location=New York|page=71}}</ref> [[Myslimanët]] besojnë se Ademi ishte myslimani i parë, sepse [[kurani]] thotë se të gjithë [[Të dërguarit në Islam|profetët]] kanë predikuar të njëjtin besim të [[islami|nënshtrimit ndaj Zotit]].<ref>''Concise Encyclopedia of Islam'', C. Glasse, ''Adam''</ref>
{{Për përmirësim}}{{Dyshim}}
Të gjithë lavdet dhe falënderimet ia dedikojmë [[Zoti]]t të gjithësisë, paqja dhe përshëndetjet më të sinqerta ia dedikojmë profetit [[Muhammedi|Muhammed]] a.s dhe të gjithë atyre që ndjekin rrugën e tij gjer në Ditën e Shpërblimit.
Anonymous user