Ndryshimi mes inspektimeve të "Vagina"

10 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
[[Skeda:F kalkulimi clip image004.jpg|thumb|Vagina|250x250px]]
[[Skeda:Female reproductive system lateral.png|thumb|250x250px|Sistemi i Riprodhimit njerëzor tek Femra]]
'''Vagina''' apo Pidhi është një pjesë [[muskulare]] tubulare e traktit gjenital femëror, e cila tek njerëzit shtrihet nga [[vulva]] në [[qafa e mitrës|qafën e mitrës]]. Hapja e jashtme e vaginës mund të jetë pjesërisht e mbuluar nga një membranë që quhet [[hymen]]. Në anën e kundërt, qafa e mitrës zgjerohet në vaginë. Vagina lejon për [[Marrëdhënia seksuale|marrëdhënien seksuale]] dhe [[Lindja|lindjen e fëmijës]], dhe kanalizon rrjedhjen menstruale, e cili ndodh në mënyrë periodike, si pjesë e [[cikli menstrual|ciklit menstrual]].
 
Ndryshe nga meshkujt, të cilët kanë daljen e jashtme uretrale si të vetmin kanal për urinim dhe [[Riprodhimi|riprodhim]], femrat kanë hapjen urethral për [[urinimi|urinim]] dhe hapjen vaginale për traktin gjenital. Hapja vaginale është shumë më e madhe hapja uretrale aty afër, dhe të dyja janë të mbrojtura nga labiat (labia majora dhe labia minora).
Anonymous user