Ndryshimi mes inspektimeve të "Penisi"

9 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
'''Penisi''' apo Kari është një organ gjenital mashkullor, që gjithashtu shërben si kanal urinar. Pjesët kryesore janë rrënja (radix); trupi (korpusin); dhe epitheliumi i penisit që përfshin [[Lëkura|lëkurën]] e boshtit dhe lafshën e penisit, të cilët mbulojnë ''glans penis''. Trupi i penisit është i përbërë nga tri shtylla [[Indi (organ)|indesh]]: dy ''cavernosa corpora'' në anën dorsale dhe një ''corpus spongiosum'' mes tyre, në anën ventrale. Uretra e mashkullit kalon përmes [[Prostati|gjëndrrës së prostatës]], ku bashkohet me kanalin [[Ejakulacioni tek Meshkujt|ejakulues]], dhe pastaj përmes penisit. Uretra kalon përmes ''corpus spongiosum'', dhe hapjes së tij, meatus, që qëndron në majën e glans penis. Kanali urinar është një pasazh qoftë për urinim dhe për [[Ejakulimi|derdhjen]] e [[Sperma|spermës]].
 
Shumica e penisit zhvillohet nga t<ref>ë </ref> njëjtat inde të embrionit nga ku zhvillohet klitorisi te femrat; ndërsa lëkura që mbulon penisin dhe uretra ka të njëjtën origjinë embrionale me labia minora tek femrat.<ref name="DevHuman">Keith L. Moore, T. V. N. Persaud, Mark G. Torchia, The Developing Human: Clinically Oriented Embryology 10th Ed. Elsevier Health Sciences, 2015 [[:en:Special:BookSources/9780323313483|ISBN 9780323313483]], [https://books.google.com/books?id=pmKGBwAAQBAJ&pg=PA267 pp 267-69]</ref><ref name="JonesLopez2013p352">{{Cite book|url=http://books.google.com/books?id=M4kEdSnS-pkC&pg=352|title=Human Reproductive Biology|date=28 September 2013|publisher=Academic Press|isbn=978-0-12-382185-0|page=352|author1=Richard E. Jones|author2=Kristin H. Lopez}}</ref> Një ngritje është ngurtësimi dhe rritja e penisit, i cili ndodh gjatë kënaqësisë seksuale, edhe pse mund të ndodhë edhe në situata jo-seksuale.
Anonymous user