Ndryshimi mes inspektimeve të "Meka"

63 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
 
Meka apo Mekës (i quajtur Mekë në tekstet e vjetra (zyrtarisht: ''el Meke-Mukarramah''; arabisht: مكة المكرمة) është një qytet në Arabinë Saudite. Ajo ka një popullsi prej 1.294.167 (2004 regjistrimit). Qytetit ndodhet 73 kilometra në brendësi nga Jeddah , në luginën e ngushtë me rërë të Ibrahimit, 277 metra mbi nivelin e detit. Ai ndodhet 81 kilometra larg Detit të Kuq.
Meka është qyteti shenjtë në botën islame. Çdo vit, miliona myslimanëve të marrë një pelegrinazh në Meke. Kjo është quajtur Haxh, ku ata ndjekin, sipas kuranit, në gjurmët e Muhamedit. Taraweeh dhe Xhamia el-Haram, xhamia e "shenjtë" në islam është vendosur këtu. MekaNe është e kunderta e Vatikanit ku te gjithveMekë ju lejohet vizita at liri nuk ebllokohet gezojnëhyrja jo-muslimanëtmuslimaneve me përjashtim të disa gazetarëve të raportimit në haxh.
 
[[Skeda:The Holy Kabbah in Makkah.jpg|thumb|300px|Meka vendi i shenjte i Myslimaneve]]
Anonymous user