Ndryshimi mes inspektimeve të "Zyra Federative e Hetimit Amerikan"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8333 (translate me))
'''FBI''' - '''Federal Bureau of Investigation''' ([[Shqiptimi|shqiptohet]]ose EfBiAj dhe do të thotë "Zyra Federative e Hetimit")FBI është një federatë hetuese për krimet dhe agjensi zbulimi e cila është arma parësore hetimore e [Department of Justice (DOJ)] Ministrisë së Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara Amerikane.
[[Skeda:FBISeal.png|thumb|right|250px|Vula zyrtare e FBI]]
Titulli 28, Kodi i Shteteve të Bashkuara (U.S. Code), Seksioni 533, i cili autorizon Ministrin e Drejtësisë të "përcaktojë zyrtarët të zbulojnë... krime kundër Shteteve të Bashkuara", dhe statute të tjera federative i japin [[FBI]] plotfuqinë dhe përgjegjësinë të hetojë krime të veçanta. Tani, FBI ka të drejtën ligjore të hetimit mbi ligjshkeljen e më shumë se 200 llojeve (kategorive) të [[krime federative|krimeve federative]] dhe kështu ka autorizimin më të gjërë hetimor se çdo agjensi ligjzbatuese federative. Lista e FBI [[Ten Most Wanted Fugitives]] (Dhjetë më të Kërkuarit në Arrati) është përdorur që nga viti [[1949]] për të njoftuar opinionin publik për të kërkuarit e arratisur.
'''FBI''' - '''Federal Bureau of Investigation''' ([[Shqiptimi|shqiptohet]] EfBiAj dhe do të thotë "Zyra Federative e Hetimit") është një federatë hetuese për krimet dhe agjensi zbulimi e cila është arma parësore hetimore e [Department of Justice (DOJ)] Ministrisë së Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara Amerikane.
Titulli 28, Kodi i Shteteve të Bashkuara (U.S. Code), Seksioni 533, i cili autorizon Ministrin e Drejtësisë të "përcaktojë zyrtarët të zbulojnë... krime kundër Shteteve të Bashkuara", dhe statute të tjera federative i japin [[FBI]] plotfuqinë dhe përgjegjësinë të hetojë krime të veçanta. Tani, FBI ka të drejtën ligjore të hetimit mbi ligjshkeljen e më shumë se 200 llojeve (kategorive) të [[krime federative|krimeve federative]] dhe kështu ka autorizimin më të gjërë hetimor se çdo agjensi ligjzbatuese federative. Lista e FBI [[Ten Most Wanted Fugitives]] (Dhjetë më të Kërkuarit në Arrati) është përdorur që nga viti [[1949]] për të njoftuar opinionin publik për të kërkuarit e arratisur.
 
== Detyra ==
==Detyra e tanishme e FBI==
 
== Historia e FBI ==
==Portreti i FBI në media==
== Personeli ==
==Kundërvënie së fundmi==
 
== Drejtorët e BOI dhe FBI ==
=== Drejtorët e Bureau Of Investigation (BOI) (1908–35) ===
 
=== Drejtorët e Federal Bureau of Investigation (FBI) (1936–tani) ===
 
== Botime të FBI ==
 
== Fakte të tjera ==
== Lexime të mëtejshme ==
=== Librat ===
===Faqe të internetit===
 
=== Burime ===
 
 
 
y
== Titull shembull ==
== Shiko edhe ==
 
== Lidhje të jashtme ==
 
[[Kategoria:Organizata]]
Anonymous user