Ndryshimi mes inspektimeve të "Ludwig van Beethoven"

231 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 81.26.205.70 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr Robot.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 81.26.205.70 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr Robot.)
 
== Prejardhja e em ==
Nuk ka datë të saktë të ditëlindjes së tij por dihet se është pagëzuar me 17 dhjetor. Emri Beethoven rrjedh nga shekulli XVII në Holandë. Fjala holandeze “beet” do të thotë bahçe. Fjala tjetër “hoven” do të thotë kopsht, jo vetëm toka, por edhe ndërtesa në të. Disa nga kërkuesit për prejardhjen e tij, e cekin “Betuwe”-n si një vend ku kohë më parë një familje Gjermane kishte gjetur “një livadh të mirë”, ku fjala “bet” që do të thotë “më mirë” në holandisht është përdorur për ta përshkruar atë vend. Sidoqoftë, përdorimi i fjalës “van” që do të thotë “nga”, tregon se ky emër i referohet atij “livadhit të mirë” dhe që më vonë është shndërruar në “beetgarden”. Në shekullin XVI dhe XVII, ky vend është quajtur gjithashtu edhe si Piethoff, Betthoff dhe Biethof. Jsoboxn jsbzhisb ibsusa id i aiaduz uvaiabux ybjsi bus u xisk icuzusiaiwvdid isbisdi. Xnxn kxnod n.a. Nazi dhe e skin divas had E Uzi O shum te halla so Ayr E ka pas Hanna bzigzihbhzjb U.S. Bob zoo sub sin Shi sho uzozbzxt qurog.
 
== Fëmijëria ==