Dallime mes rishikimeve të "Policia e Shtetit"

8 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Qershor → qershor (2), Nëntor → nëntor duke përdorur AWB)
==Fillimet==
:'''Artikulli kryesor:''' ''[[Historia e Policisë së Shqipërisë]]''
[[Skeda:flamuri_i_policise_seFlamuri shtetiti Policisë së Shtetit.jpgsvg|right|thumb| [[Flamuri i Policisë së Shtetit|Flamuri i Policisë]] ]]
[[Skeda:Stema_e_Policise_se_ShtetitPolicia_e_Shtetit.jpgsvg|right|thumb| [[Stema e Policisë së Shtetit|Stema]] ]]
 
Krijimi i [[Policia|Policisë]] shqiptare lidhet me [[Pavarësia|shpalljen e Pavarësisë]] dhe krijimin e shtetit shqiptar ([[1912]]) kur më [[13 janar]] [[1913]], [[Qeveria e Përkohshme e Vlorës]], mori vendimin për krijimin e [[Forcat e Rendit|Forcave të Rendit]]