Ndryshimi mes inspektimeve të "Jean-Marie Gustave Le Clézio"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
=== Kombësia ===
2222222LeLe Clézio lindi në qytetin e [[Riviera]] të [[Nice|Nicës]], [[Franca|Francë]], nënën e tij ishte amtare e qytetit gjatë [[Lufta e dytë botërore|Luftës së Dytë Botërore]], kur babai i tij shërbentë në [[Britania|ushtrinë britanike]] në [[Nigeri]].
 
=== Fëmijëria ===
 
=== Kariera si mësimdhënës ===
Ai ka dhënë mësim në një numër universitetesh në mbarë botën. Një vizitor i shpesht i [[Korea e Jugut|Koresë së Jugut]], gjuhën dhe letërsinë franceze në [[Ewha Womans University]] në [[Seuli]] për dy semestra në vitin [[2007]] dhe [[2008]]223323322222.
 
.
 
=== Punimet dhe shkrimet ===
leter babait
 
== Çmimi Nobel ==
130

edits