Dallime mes rishikimeve të "Kolera"

26 bytes added ,  4 vjet më parë
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q12090)
== Historia e kolerës ==
 
Kolera si sëmundje ka filluar të vëzhgohet difdstu dsthrdtrdtrdjtethr
Kolera si sëmundje ka filluar të vëzhgohet diku rreth viteve 600 p.e.s në [[India|Indi]]. Për herë të parë ajo është paraqitur në [[Evropa|Evropë]] rreth vitit [[1831]]. Rreth vitit [[1892]], kolera e shkreton [[Afganistani]]n dhe përhapet në [[Rusia|Rusi]].
 
Kolera si sëmundje ka filluar të vëzhgohet dikuku rreth viteve 600 p.e.s në [[India|Indi]]. Për herë të parë ajo është paraqitur në [[Evropa|Evropë]] rreth vitit [[1831]]. Rreth vitit [[1892]], kolera e shkreton [[Afganistani]]n dhe përhapet në [[Rusia|Rusi]].
 
[[Epidemia]] e kolerës herën e fundit është paraqitur në [[Peru]] në vitin [[1991]]. Më [[9 shkurt]] presidenti i Perusë përshkakë të epidemisë ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme, mirëpo edhe përkundër kësaj mase epidemia është zgjeruar në [[Ekuadori|Ekuador]], [[Kolumbia|Kolumbi]] dhe [[Nikaragua]]. Gjatë kësaj kohe prej 400 000 të infektuarve nga kolera në Amerikën Jugore kanë vdekur 12 000 persona.
Anonymous user