Dallime mes rishikimeve të "Vjena"

61 bytes added ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Lidhje të Jashtme: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|bar}} (2) using AWB (10903))
vNo edit summary
|Departamenti =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 414.,87<ref name="sipërfaqja">[http://www.wien.gv.at/statistik/lebensraum/stadtgebiet/index.html Statistikat të qytetit të Vjenës] sipas faqes zyrtare (gjermanisht, serbisht, turqisht), e kërkuar për herë të fundit më 6 maj 2012</ref>
|Sipërfaqja urbane =
|Sipërfaqja metropolitane=
|Sipërfaqja Tokë = 395.,50<ref name="sipërfaqja"/>
|Sipërfaqja Ujë = 19.,39<ref name="sipërfaqja"/>
|Popullsia = 1,714,142{{formatnum:1714142}}<ref name="banorë">Statistik Austria: [http://www.statistik.at/web_de/statistiken/bevoelkerung/bevoelkerungsstruktur/bevoelkerung_nach_staatsangehoerigkeit_geburtsland/023444.html Popullsia e Vjenës që nga viti 2002] (gjermanisht, anglisht), e kërkuar për herë të fundit më 6 maj 2012</ref>
|Dendësia = 4,132{{formatnum:4132}}
|Zona urbane = 1,983,836{{formatnum:1983836}}<ref name="banorë"/>
|Zona metropolitane = 2,419,000{{formatnum:2419000}}<ref name="banorë"/>
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia = 151-543
|gjatësi = 16.3725
}}
'''Vjena''' (e pavendosur ''Vjenë''; në [[Gjuha gjermane|gjuhën gjermane]] ''Wien'') është kryeqyteti i [[Austria|Austrisë]] dhe poashtu një shtet federal (gjermanisht ''Bundesland''). Më 2011 Vjena kishte mbi 1,700,000{{formatnum:1700000}} banorë<ref name="banorë"/> dhe është pra qyteti me popullsinë më të madhe në Austri.
 
Qyteti i vjetër, i cili është i shënuar nga regjenca e [[Habsburgët|Habsburgëve]], dhe Kalaja ''Schönbrunn'' janë që nga viti 2001 të mbrojtur në listën e trashëgimisë botërore nga [[UNESCO]]-ja. Monumentet historike më të famshëm janë Katedralja e Shtjefënit (gj. ''Stephansdom''), Rrota e Madhe (gj. ''Riesenrad''), Kalaja e Shënbrunit (gj. ''Schloss Schönbrunn'') dhe Opera Kombëtare (gj. ''Staatsoper'').