Ndryshimi mes inspektimeve të "Peshkimi"

95 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Peshkimi''' në [[peshkatari]] është çdo veprimtari për gjuajtjen e peshkut dhe organizmave tjerë ujor duke përdorur mjete dhe pajisje të ndryshme.<ref name=KK200602L85>LIGJI PËR PESHKATARI DHE AKUAKULTURË [http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2006_02-L85_al.pdf Në amëzën assembly-kosova.org]</ref>
 
Për peshkim nevojiten në rastin më të thjeshtë [[filispanja]], [[grepi]] dhe [[ushqimi i grepit]], kurse në përgjithësi sot përdoren në më të shumtën e rasteve [[kallami i peshkimit]], [[rrotulla e filispanjës]] si dhe [[fija e grepit]], që është një [[fija|fije]] e hollë e shkurtër me [[pesha]] të vogla prej [[plumbi]], ose shkurt [[plumbçi]], që vendoset midis filispanjës dhe grepit. Si gjymtyrë lidhëse midis fijes kryesore dhe paragrepit zakonisht vendosen edhe [[ganxha peshkimi|ganxha]] të vogla peshkimi.Peshkimi eshte gjithashtu edhe sport i mire. Ama meshume duet ta perdorin njerzit me 2g mend...
[[Skeda:Angeln_zubehoer_wirbel_02.jpg|thumb|220px|Fija e grepit me ganxhat e vogla]]
 
Anonymous user