Dallime mes rishikimeve të "Ora"

903 bytes added ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.209.221 (diskutimet) në versionin e fundit nga Flladimi.
(Faqja u zëvendësua me 'IK PIRDHU ANDEJ NGA KE ARDH ORE KAR?>><<<<')
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.209.221 (diskutimet) në versionin e fundit nga Flladimi.)
[[Skeda:Montinari Milano.jpg|thumb|right|128px|Ora e dorës]]
IK PIRDHU ANDEJ NGA KE ARDH ORE KAR?>><<<<
 
'''Ora''' është një njësi matëse e [[koha|kohës]] si dhe një paisje, që shërben për matjen e kohës.
 
Ajo aktualisht është {{UTC}} (<small>[[Coordinated Universal Time|UTC]]</small>) , kurse në Shqipëri {{UTC|+2}}
 
== Elementet përbërse ==
Si orë të para ishte ora natyrale e cila si tregues të kohës kishte hijen e krijuar nga rrezet e dellit. Këto orë quheshin [[ora e diellit]] dhe përdoreshin në Egjipt, Kinë e Indi rreth vitit 3000 p.e.sonë e ndoshta edhe më herët. Rreth vitit 2500 p.e.sonë kinezët fillojnë të përdorin hijen që biente nga një shkopë dhe me këtë ata krijuan elementin e parë përbërës të orës që ne sot i themi akrepi i orës.
 
[[Kategoria:Kalendari]]
[[Kategoria:Njësitë kohore]]
[[Kategoria:Madhësitë astronomike të kohës]]
[[Kategoria:Kronologji]]
[[Kategoria:Industri]]
[[Kategoria:Politeknik]]
 
[[br:Ur]]