Dallime mes rishikimeve të "Gjuha italiane"

52 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Gjuha italjane vjen nga dialekti i [[Toskana|toskanës]], varianti i të cilës konsiderohej më e <nowiki>''pastër''</nowiki> dhe zonë nga e cila kanë ardhur shumë shkrimtarë italjanë, si Petrarca dhe i ati i gjuhes italjane, [[Dante Alighieri]].
 
Gjëndja politike e Italisë, si një shtet shumë i copëtuar nga ana gjeografike vonoi standartizimin e gjuhës italjane, i cili ndodh në shekullin e 20-të. Në gjysmën e 1800-ës, më pak se 10&nbsp;% e italisë fliste gjuhën Italiane. Në shtetin Italian kemi nje ''continuum'' gjuhësor dhe numëri i dialekteve diskutohet edhe në ditët e sotme.
 
Bashkimi gjuhësor ndodhi vetëm pas industrializimit, luftës së parë botërore, zhvillimin e valëve radiofonike, emigracioni nga jugu në veri dhe sidomos mbas përhapjes së televizorit.
 
=== Në Itali ===
Sot italishtja përdoret nga shumica e popullsisë italiane nga të gjitha shtresat dhe përdoret i njëjti variant në kontekste zyrtare dhe në gjuhën e përditshme. Sipas ISTAT, në 2006 72,8&nbsp;% e Italisë flet "vetëm“vetëm Italisht"italisht”, 19&nbsp;% <nowiki>''italisht“italisht dhe dialekt''dialekt” dhe 5,4&nbsp;% ''vetëm“vetëm dialekt''</nowiki>dialekt”. Është akoma i theksuar përdorimi i dialekteve të ndryshme sidomos në moshën e tretë. Më shumë se 92&nbsp;% e popullsisë flet italisht.
 
=== Jashtë Italisë ===
[[Skeda:Map Italophone World.png|parapamje|Vendet italofone]]
Gjuha Italianeitaliane flitet nga 13&nbsp;% e popullsisë së [[Bashkimi Evropian|Bashkimit Evropian]] (në vënd të tretë mbas [[Gjuha angleze|Anglishtes]] dhe [[Gjuha gjermane|Gjermanishtes]]. 3&nbsp;% e flet si gjuhë të dytë.
 
=== Në Shqipëri ===
Gjuha Italianeitaliane njihet nga 73&nbsp;% e popullsisë (1 600 000{{formatnum:1600000}} njerëz), vendi i parë për popullësi.
 
[[Kategoria:Gjuhë|Italisht]]
[[Kategoria:Gjuhë në Itali]]
Anonymous user