Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha kineze"

32 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 217.73.129.77) dhe riktheu rishikimin 1404716 nga EmausBot)
{{Gjuha
|shtet = [[Kina|Kinë]], [[Republika KinezeTajvani|Tajvan]], [[Singapori|Singapor]], [[Indonezia|Indonezi]], [[Malajzia|Malajzi]]
|vendi = Azi
|folës = 1'200'000'000{{formatnum:1200000000}}
|renditja = Ni, 1
|familja =
}}
 
'''Gjuha kineze''' sot flitet nga rreth 1'200'000{{formatnum:1200000000}} folës, shumica e të cilëve janë banorë nga [[Kina]] dhe [[Republika Kineze]], kurse një numër i vogël i folësve të kinezishtes jetojnë jashtë këtyre shteteve. Forma standarde e gjuhës Kineze është Mandarin. Një folës i dialektit veri-lindor vështirë se mund të kuptohet me një folës të dialektit jug-perëndimor, për këtë arsye është pranuar dialekti Mandarinë si gjuha Kineze standarde.
 
'''Emri'''
Fjala shqipe "mandarin"“mandarin” (nga Portugalishtja mandarim, nga Malajzishtja menteri, nga Hindi mantri, nga Sanskrishtja mantrin, do të thotë "ministër“ministër ose këshilltar"këshilltar”), në origjinal do të thoshte zyrtar i perandorisë Kineze.
 
== Shumë gjuhë Kineze, një shkrim kinez ==
Anonymous user