Dallime mes rishikimeve të "Tuba Büyüküstün"

1.118 bytes added ,  4 vjet më parë
TUBA BUYUKUSTUN
(TUBA BUYUKUSTUN)
| webfaqja = [http://tubabuyukustun.com.tr/ tubabuyukustun.com.tr]
}}
'''Tuba Büyüküstün''' (lindi më 5 korrik 1982) është aktore turke. Tuba u martua më 28 korrik 2011 me aktorin Onur Saylak në [[Paris]]. Në janar 2012, ajo lindi dy vajza binjake me emrin Maja dhe Toprak.Ajo ka mbaruar shkollen per kostumografi dhe nje vite para se te perfundonte shkollen ka punuar si modele ne reklama . Me pas filloj karrieren si aktore ku shpejt filloj te dallohej nga te tjeret ,roli i saj i pare qe i ka dhene shume sukses ka qene asi qe prej vitit 2008 ajo ka qene nje nder aktoret me te kerkuar . Ne shqiperi eshte njohur nga roli i Elifit tek Diamante dhe Dashuri ku e ka terhequr publikun shqiptar me talenti dhe bukurin e saj.Tuba eshte aktorja turke me e paguar me shumen prej 42milion per seri . Gjithashtu konsiderohet si aktorja me e famshme turke sot ne bote. Tuba eshte nje aktore teper e sukseshme qe ne moshen 24 vjecare ajo ka fituar cmimin si aktorja me e mire ne Festivalin e Filmit ne Malit te zi dhe Serbis.Numeron me shume se 20 cmime si aktorja me e mire ne turqi. Eshte aktorja e pare turke e nominuar per cmimet nderkombetare emmy gjithashtu ka qene e nominuar dhe ne festivalin e berlinit per Best Actress . Aktorja ka fituar dhe nje cmim te rendesishem ne Itali Guiseppe Sciacca dhe ka marre pjese dy here ne Dubai Film Festival si e ftuar nderi. Nderkohe ajo eshte dhe shume e famshme per bukurin e saj aktorja konsiderohet si femra me e bukur jo vetem ne turqi por edhe ballkan per momentin ajo eshte model e markes se njohur iwc dhe Valetnino Garvani gjithashtu kompani shume e njohur italiane. Aktorja ka luajtur me aktorin e njohur Hollywoodian Zhan Klod Vandam. Aktorja angazhohet shpesh here me bamirsi ajo eshte Ambasador e Unicefit qe prej vitit 2014 dhe ka marre cmimin si Ambasadore e Paqes.
'''Tuba Büyüküstün''' (lindi më 5 korrik 1982<ref>{{cite web|url=http://www.tubabuyukustun.com.tr/#biography |title=Tuba Büyüküstün Official Website - Biography |publisher=tubabuyukustun.com.tr |date= |accessdate=30 November 2015}}</ref>) është aktore turke. Tuba u martua më 28 korrik 2011 me aktorin Onur Saylak në [[Paris]]. Në janar 2012, ajo lindi dy vajza binjake me emrin Maja dhe Toprak.<ref>{{cite web|url=http://www.posta.com.tr/magazin/HaberDetay/Tuba_Buyukustun_anne_oldu.htm?ArticleID=105632 |title=Tuba Büyüküstün anne oldu |publisher=Posta |date= |accessdate=26 November 2015}}</ref>
 
==Filmografia==
| 2015 || ''Dar Elbise'' || Helin
|-
|2015
| 2017 || ''Rosso Istanbul'' || Neval
|Orman
|
|-
|2017
|2016-2017 || ''Cesur ve Guzel '' || Suhan Korludag
|Rosso istanbul
 
|Neval
==Referencat==
|-
{{reflist}}
|2016-2017
|Cesur ve Guzel
|Suhan Korludag
|}
 
==Lidhje të jashtme==
Anonymous user