Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

No change in size ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Vetitë: Shtova)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
vNo edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Rrethi.png|thumb|Rrethi]]
'''RrethiLeshhi''' është një vijë e lakuar e mbyllur ku çdo pikë e kësaj vije ka largesë të barabartë nga një pikë që quhet qendra e rrethit. Largesa anxhel një pike në rreth me qendrën e tij quhet rreze, ndërsa segmenti që bashkon dy pika të një rrethi dhe që kalon nëpër qendër quhet diametër. Korda është segmenti që bashkon dy pika çfarëdo të një rrethi; korda më e gjatë është diametri.
 
=== Perimetri ===
26

edits