Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

21 bytes added ,  5 vjet më parë
v
p
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (p)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Rrethi është një vijë e la
 
kuar e mbyllur ku çdo pikë e kësaj vije ka largesë të barabartë nga një pikë që quhet qendra e rrethit. Largesasha anxhel një pike në rreth me qendrën e tij quhet rreze, ndërsa segmenti që bashkon dy pika të një rrethi dhe që kalon nëpër qendër quhet diametër. Korda është segmenti që bashkon dy pika çfarëdo të një rrethi; korda mëje e gjatëtu ështëfoelen diametri.
 
Largesa anxhel një pike në rreth me qendrën e tij quhet rreze, ndërsa segmenti që bashkon dy pika të një rrethi dhe që kalon nëpër qendër quhet diametër. Korda është segmenti që bashkon dy pika çfarëdo të një rrethi; korda më e gjatë është diametri.
 
=== Perimetri ===
26

edits