Dallime mes rishikimeve të "Montreali"

8 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| popullsia_data = 2011
| popullsia_urbane =
| popullsia_metropolitane = {{formatnum:4000000}} në zonën metropolitane
| dendësia =
 
Që nga 2011, qyteti i Montrealit kishte një popullsi prej {{formatnum:1649519}}. Zona metropolitane e Montrealit së (CMA) (sipërfaqe {{formatnum:4259}}&nbsp;km² ) kishte një popullsi të llogaritur metropolitane të ({{formatnum:4000000}} në zonën metropolitane)<ref>{{cite web | url=http://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2011/dp-pd/hlt-fst/pd-pl/Table-Tableau.cfm?LANG=Eng&T=101&S=50&O=A | title=Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario) | publisher=Statistics Canada | date = 8. 2. 2012. | accessdate = 22. 10. 2012.}}</ref> dhe një popullsi prej {{formatnum:1886481}} në aglomerat urban të Montrealit, të gjitha komunat në ishullin e Montrealit të përfshira.
 
Frëngjisht është gjuha zyrtare e qytetit dhe është edhe gjuha e folur në shtëpi nga 56,9&nbsp;% e popullsisë në qytetin e Montrealit, e ndjekur nga anglishtja në 18,6&nbsp;% dhe gjuhët e tjera 19.,8&nbsp;% (që nga regjistrimi 2006) . Në zonën më të madhe të Montrealit Regjistrimit Metropolitan, 67,9&nbsp;% e popullsisë flet frëngjisht në shtëpi, në krahasim me 16,5&nbsp;% që flasin anglisht. 56&nbsp;% e popullsisë janë në gjendje për të folur anglisht dhe frëngjisht. Montreal është vendi i dytë më i madh kryesisht frëngjisht-folëse qytet në botë, pas Parisit.
 
Montreali u quajt “kryeqyteti kulturor Kanadasë” nga monokël dhe së fundi u emërua një qytet i [[UNESCO]] Dizajn. Historikisht kryeqyteti tregtar i Kanadasë, u kalua në popullsi dhe fuqi ekonomike nga Toronto pas 1976. Sot ajo mbetet një qendër e rëndësishme e tregtisë, hapësirës ajrore, financave, farmaceutike, teknologji, projektimin, kultures, turizmit, filmit dhe punët e botës.
Anonymous user